POPO ESTETİĞİ

Kadın vücudunun en önemli parçalarından biri olan kalçaların duruşu, hacmi, sıkılığı, üzerindeki ciltteki olan çekinti ve selülitik görünümü, bel basen ve uyluk bölgeleri ile olan ilişkisi ele alındığında kadın figürünün tanımlanmasında belki de göğüslerden daha ön plana çıkmaktadır. Yuvarlak dolgun sıkı sarkık olmayan ve bel basen kıvrımları ile uyumlu bir popo isteği giderek artmaktadır.

Estetik cerrahinin bu alandaki operasyonlarının diğerlerine göre daha nadir yapılmasının nedeni gerek bu alan ile ilgili hastaların mahremiyet duyguları gerek biz hekimlerin bu alan ile ilgili deneyimlerinin daha az olmasıdır. Son yıllarda kalça bölgesine yönelik girişimlere olan ilgi arttıkça yıllardır elimizdeki tek yöntem olan yağ alma ve yağ enjeksiyonu tekniklerinin yanına diğer operasyonların da yapılma gereksinimi artmaktadır.

Hangi hastaya hangi tip müdahalenin yapılacağı kararı hastanın hekimi ile karşılıklı görüşmesinin sonucunda verilmelidir.

Brezilya Tipi Popo Kaldırma

Özellikle bel kıvrımı ile basen bölgesi başta olmak üzere vücudun diğer yerlerinden liposuction ile alınan yağların enjeksiyona hazır hale getirdikten sonra popo bölgesi üst kısmı başta olmak üzere başta kas içi olmak üzere enjekte edilmesi prensibi ile bu ameliyat yapılır.

Amaç sadece poponun yağ ile büyütülmesi değil aslında vücudun şekillendirilmesidir. O yüzden ameliyat öncesi dönemde hastanın hangi bölgelerinden ne kadar yağ alınacağı ve ne kadar yağın poponun hangi bölgelerine enjekte edileceğinin belirlenmesi bu yöntemde çok önemlidir.

Enjekte edilen yağların iyileşme döneminde bir kısmının eriyip yok olacağı bir gerçektir. Kalan miktarın ise popo bölgesinde kalıcı olacağı bilinmektedir. İşlem ileri tarihlerde yenilenebilme şansına yani birden fazla kez yapılabilme şansına sahiptir.

Kalça Dikleştirme veya Germe

Kalçaların sarktığı durumlarda yapılması gereken cerrahi işlemler sarkma derecesine göre belirlenir. Poponun alt kıvrım çizgisinin dış sınırının bacak arka ortasını aşması durumunda poponun sarkmasından yani ptozisden bahsedilebilir. Genç hasta ve hafif ptozis varsa popo silikonu düşünülebilirken daha ağır formlarda deri çıkarılarak yapılacak germe ameliyatlarına ihtiyaç duyulabilir. Deformenin derecesine göre popo bölgesinin üstünden veya altından planlanacak izler ile popo yukarı doğru kaldırılabilir. Yöntemin en büyük çekincesi poponun hangi bölgesinden yapılırsa yapılsın operasyon alanında kalacak izlerdir. Bu izler bazen poponun tam üstünde kemer gibi bazen yanda bazense poponun altındaki çizgi üzerinde olabilmektedir. Ayrıca bu bölgenin oturma alanında olması ve hareketli bölge sınırına yakın olması dikiş iyileşme ve açılma problemleri ile karşılaşabileceğimiz gerçeğini de beraberinde getirmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Popo Estetiği Operasyonu yaptırmalı mıyım?

Egzersiz yapmanıza rağmen vücudunuzu şekillendirmekte zorluk çekiyorsanız, giydiklerinizin size yakışmadığını düşünüyorsanız EVET “Popo Estetiği” yaptırmalısınız.

Operasyon öncesi nelere dikkat edilmesi gerekir?

Muayeneniz sırasında tüm beklenti ve kaygılarınızı doktorunuz ile paylaşmalısınız. Muayene sırasında genel sağlık durumunuz hakkında size sorulacak bilgilere detaylıca cevap vermeli, geçirdiğiniz hastalık, kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Operasyon nasıl olacak?

Hastanemizde gerçekleştirilecek operasyon sedasyon ve genel anestezi altında gerçekleşir. Operasyonun çeşidine göre süre ortalama 2 – 4 saat arasında değişebilir, Bir gece hastanemizde kalmanız gereklidir.

Anestezi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Popo Estetiği Operasyonu öncesinde, anestezi hekimi tarafından muayeneniz yapılacak ve bilgilendirileceksiniz. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve alkol, sigara gibi anesteziyi etkileyen faktörler doktorunuzun öngördüğü tarih itibari ile kesilmelidir.

Operasyon sonrası sosyal hayata dönüş süreci

Popo şekillenmesi ve iyileşme süreci boyunca 3 hafta korse takmak faydalıdır. Bir hafta sonra sosyal hayata dönülebilir.