ERKEK YÜZ GERME OPERASYONU

Yüz bölgesi plastik cerrahinin başlıca uğraş alanıdır. Birçok hasta aynaya baktığında yaşlanmanın ilk etkilerini yüzünde görmekte ve bundan rahatsızlık duymaktadır. Bu yönüyle yüz bölgesinde oluşacak estetik değişimler hastaları son derece memnun ederken bu aşamada en önemli nokta hastanın şikayetleri doğrultusunda dikkatli planlamadır. Yüz germe veya tıbbi adıyla ritidektomi operasyonunun başlıca hedefi yüz ve boyun bölgesinde yıllar içerisinde ortaya çıkan kırışıklıkların ve sarkmaların giderilmesidir.

Her ne kadar yakın dönemde dolgu, yağ enjeksiyonları, askılama ve botulinum toksini uygulamaları sayesinde yüzün belli bölgelerindeki hafif dejenerasyon ve kırışıklıklar giderilebilse de bu teknikler ciddi deformasyon oluşan, cilt fazlalığı bulunan olgularda kalıcı çözüm üretmekten uzaktırlar. Özellikle bu tip hastalarda yüzün üst bölgesinde elde edilebilen kısmi toparlanmalar boyun ve yüzün alt kısmı ile paralellik göstermemekte buda doğal olmayan görünümler doğmasına yol açabilmektedir.

Yüz germe ameliyatlarında hedef hastayı 5 yaş-10 yaş gibi rakamsal değerler göz önünde bulundurarak değil kendi yaşıtlarından çok daha iyi görünür bir hale getirmektir.

Kimler yüz germe ameliyatı için adaydır?

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş, başka sağlık problemi olmayanlardır. Genelde 40 yaş üzeri hasta popülasyonunda daha sık uygulanmakla beraber görünümde belirgin bozulma oluşmuş daha erken yaşlarda da uygulanabilmektedir.