ERKEK BURUN ESTETİĞİ OPERASYONU

Burun konumu itibariyle yüzün en göz önünde olan kısmında yer alır ve yüz bölgesinin görselliğini belirleyen başlıca unsurdur. Estetik etkisi dışında fonksiyonel bir organda olan burun estetik cerrahinin gelişimi ile birlikte en sık ameliyat edilen bölgelerden birisi olmuştur. Estetik burun ameliyatı diğer adıyla “Rhinoplasti” burun şeklinin cerrahi girişim ile yeniden şekillendirilmesidir. Bu ameliyat sayesinde burunda bulunan şekil bozuklukları, eğrilikler, düzensizlikler giderilebilirken arzu edilen küçültme, büyültme, ucunu sivriltme, uç kısmını kaldırma, deliklerin küçültülmesi sağlanabilir.

Burun ameliyatlarında görsel memnuniyetsizliğin yanında hastaların bir diğer şikayeti fonksiyonel yetersizliklerdir. Çoğu hasta nefes alma sırasında tıkanıklardan, burun eti oluşumlarından, burun kanadı çöküntülerinden, ağzı açık uyumaktan ve buna bağlı diş/diş eti sorunlarından mustariptir. Estetik burun ameliyatı esnasında uygulanacak bazı girişimler sayesinde bu sorunlar ek bir rahatsızlık oluşturmadan kolayca aşılabilmektedir. “Septoplasti” uygulaması ile burun içerisinde oluşan kıkırdak eğriliklerin giderilebilirken, radyo frekans teknikleri kullanarak aynı aşamada burun eti şikayetleri de ortadan kaldırılabilmektedir. Burun ameliyatlarının ayrılmaz bir bütün olan “Estetik ve Fonksiyonel” müdahalelerin bu birlikteliği ise “Septorhinoplasti” operasyonu olarak adlandırılır ve hasta tek aşamada hem estetik olarak güzel hem de rahatça nefes alabildiği bir buruna kavuşur.

Estetik burun kavramıplastik cerrahinin gelişimine paralel yıllar içerisinde her ne kadar bazı rakamlar ve açılar ile tanımlanmaya çalışılsa da asıl olan bu rakam ve açıların kişinin yüzüne doğru şekilde uygulanmasıdır. Bu aşamada hastanın istekleri temel belirleyici olup bu istekleri mümkün olan en abartısız ve doğal şekilde gerçekleştirilmesi ise cerrahın başlıca amacıdır.

Başarılı bir burun ameliyatları; hastanın yüzüne yakışan, doğal, abartısız ve sınırsız nefes alma özgürlüğü tanıyan fonksiyonelliği de içerisinde barındıran ameliyatlardır.