Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kepçe kulak ameliyatı; kulak kıkırdaklarının zayıf gelişimi sebebi ile kulak kıvrımlarının oluşmamasına bağlı kulakta oluşan şekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan ameliyattır. Kepçe kulak, işitme fonksiyonunu etkilememekte ve sadece dış görünümü sebebi ile kişiyi ruhsal açıdan rahatsız etmektedir. Kulaktaki estetik görünümün düzeltilebilmesi için kepçe kulak ameliyatı yapılmaktadır. Kulak kıkırdağının daha yumuşak olmaz ve kulak gelişiminin bu yaşlarda tamamlanması sebebi ile ameliyatın 5-6 yaşlarında yapılması önerilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kepçe kulak operasyonu yaptırmalı mıyım?

Eğer yaşanılan bir travma sonucu yada genetik olarak kulaklarınızdan dolayı estetik kaygılar taşıyorsanız EVET siz “Kepçe Kulak” operasyonu yaptırabilirsiniz.

Operasyon öncesi nelere dikkat edilmesi gerekir?

Muayeneniz sırasında tüm beklenti ve kaygılarınızı doktorunuz ile paylaşmalısınız. Muayene sırasında genel sağlık durumunuz hakkında size sorulacak bilgilere detaylıca cevap vermeli, geçirdiğiniz hastalık, kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Operasyon nasıl olacak?

Hastanemizde gerçekleştirilecek operasyon çocuklarda genel, yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılır. Ortalama süresi 30 dk ile 1.5 saat arasında değişir, bir kaç saat içinde evinize gidebilirsiniz.

Anestezi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kepçe kulak operasyonu öncesinde anestezi hekimi tarafından muayeneniz yapılacak ve bilgilendirileceksiniz. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve alkol, sigara gibi anesteziyi etkileyen faktörler doktorunuzun öngördüğü tarih itibari ile kesilmelidir.

Operasyon sonrası sosyal hayata dönüş süreci

Operasyon sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Minimum düzeyde kulak arkasında ödem olabilir. Kesi çok küçük ve kulak arkasında olduğu için iz görülmez. 3 gün boyunca kalacak bir bandaj operasyon sonrasında takılır, ardından sadece 2-3 haftalığına tenisçi bandı takılması gereklidir. Sosyal hayata hemen dönülebilir. Artık kulaklarınızı saçlarınızla kapatmak durumunda değilsiniz.