Çene Estetiği Nedir?

Genetik veya edinsel faktörlerden dolayı çenenin uzun yada kısa, küçük ya da büyük olması tüm yüzün estetik açıdan etkilenmesi anlamına gelir. Eğer çene küçük ise, kişinin kendi dokusu (bknz. Vaser Liposuction) ile ya da protez konularak eksik tamamlama operasyonu gerçekleştirilir. Bu işlem ağız içinden yapıldığı için herhangi bir iz görünmez. Çene küçültme operasyonu ise; fazla olan kısmın alınması ve yeni şeklin verilmesi esasına dayanır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Çene estetiği operasyonu yaptırmalı mıyım?

Eğer çene yapınız yüz simetrinize göre orantısız ise ve bu durum sizi rahatsız ediyor ise EVET siz “Çene Estetiği” operasyonu yaptırabilirsiniz.

Operasyon öncesi nelere dikkat edilmesi gerekir?

Muayeneniz sırasında tüm beklenti ve kaygılarınızı doktorunuz ile paylaşmalısınız. Muayene sırasında genel sağlık durumunuz hakkında size sorulacak bilgilere detaylıca cevap vermeli, geçirdiğiniz hastalık, kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Operasyon nasıl olacak?

Hastanemizde gerçekleştirilecek operasyon sedasyon+lokal yada genel anestezi ile yapılır. Ortalama süresi 1-1.5 saattir, bir gece hastanede kalmanız gereki

Anestezi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Çene Estetiği operasyonu öncesinde anestezi hekimi tarafından muayeneniz yapılacak ve bilgilendirileceksiniz. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve alkol, sigara gibi anesteziyi etkileyen faktörler doktorunuzun öngördüğü tarih itibari ile kesilmelidir.

Operasyon sonrası sosyal hayata dönüş süreci

Operasyon sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Çene de hafif bir gerginlik, ödem ve ağrı kesicilerle dindirilebilen bir sızlama hissi olabilir. Şişlik ve morluklar için baş yüksekte yatmak ve soğuk kompres önerilmektedir.