Karın Germe Operasyonu Nedir?

Özellikle aşırı kilo alıp vermeye bağlı karın derisinin sarkması veya hamileliklerde yaşanan ciltteki çatlakların aynı anda giderilmesini hedefleyen hastalar için uygulanan ameliyattır.

Abdominoplasti de fazla olan deri ve yağ dokusu alt karın bölgesi dediğimiz kasıklardan göbek deliğine kadar olan alanın çıkartılıp alınması ve alttaki kas tabakalarının sıkılaştırılması prensibine dayanır. Genellikle bayanlardan çocuk isteğini tamamlamış olan hastalar tercih edilmektedir.

Abdominoplastinin iki tipi vardır.

  1. Total Abdominoplasti
  2. Mini (tam olmayan) Abdominoplasti.

Total Abdominoplastide kasık bölgesinden göbek deliğine kadar olan derinin tamamı çıkartılıp yeni göbek deliği oluşturulurken mini abdominoplastide kasık bölgesinden bir miktar deri çıkartılması yeterlidir yeni göbek deliği oluşturulmaz.

Bu Ameliyat Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Genellikle iç çamaşırın içinde kalacak şekilde bir leğen kemiğinin ucundan diğerine uzanacak şekilde bir kesi meydana getirilir. Karın derisi karın kaslarını üzerinden kaldırılır ve derinin fazla olan kısmı aşağıya doğru çekilir. Yeni bir göbek deliği oluşturulur. Eğer karın kasları arasında ayrılma var ise bu kaslar tekrar sıkılaştırılır. Oluşturulan kesiler estetik olarak dikilir ameliyat bölgesine genellikle iki adet diren yerleştirilir ve özel ameliyat korsesi giydirilir.

Ameliyattan sonra genellikle 1 veya 2 gün hastanede kalmak yeterlidir. Ameliyatta yerleştirilmiş olan drenler içine gelen sıvı miktarı azaldıktan sonra çekilecektir. Yaklaşık 10-15 gün süreyle hastalarımızın pansumanlarına dikkat etmeleri gerekmekte ve bu süreyi genellikle ev istirahati şeklinde geçirmektedirler. Genellikle 3. haftadan sonra iz giderici kremler önerilmektedir.