Meme Küçültme Operasyonu Nedir?

Meme kadının en önemli cinsel organlarındandır. Bir kadının kendini güzel hissetmesinde ve özgüveninde memelerinin güzelliği büyük rol

Meme kadının en önemli cinsel organlarındandır. Bir kadının kendini güzel hissetmesinde ve özgüveninde memelerinin güzelliği büyük rol oynar. Memelerin gelişimi ergenlik çağında başlar ve doğurganlık çağı sonuna kadar da değişimine devam eder. Doğum ve aşırı kilo alıp verme, emzirme, yaşın ilerlemesi memenin boyutlarının ve sarkıklık derecesinin değişimine neden olur. Bazen de genetik ve hormonal faktörlerden dolayı daha erken yaşlardan itibaren meme vücuda oranla çok büyük olabilir.

Meme küçültme ameliyatı, özellikle büyük göğüslere sahip kadınlarda sıkça rastlanan, boyun ve sırt ağrısı ve fiziksel aktivitenin kısıtlanması sebebiyle çoğu bayan tarafından tercih edilen bir ameliyattır. İşte bütün bu rahatsızlıklar düşünüldüğünde, meme küçültme ameliyatlarının sadece estetik bir operasyon olmadığını, kadının hayat kalitesini olumlu yönde etkileyeceği için, tam manasıyla fonksiyonel bir ameliyat olduğunu söyleyebiliriz.

Meme küçültme operasyonu sonrasında, her kadının tekrar özgüvenini kazandığını, sosyal çevresi ve özel hayatında daha uyumlu ve mutlu olduğu gözlemlenir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Meme Küçültme Operasyonu yaptırmalı mıyım?

Göğüslerinizin vücut ölçülerinize göre büyük olduğunu düşünüyorsanız, kıyafet seçiminde zorlanıyorsanız ve en önemlisi de boyun ve sırt ağrılarınız olup fiziksel aktivitede zorlanıyorsanız Evet ‘Meme Küçültme Operasyonu’ yaptırabilirsiniz.

Operasyon öncesi nelere dikkat edilmesi gerekir?

Muayeneniz sırasında tüm beklenti ve kaygılarınızı doktorunuz ile paylaşmalısınız. Muayene sırasında genel sağlık durumunuz hakkında size sorulacak bilgilere detaylıca cevap vermeli, geçirdiğiniz hastalık, kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Fizik muayeneniz sırasında operasyon bölgeleri belirlenecek, yeni vücut şekliniz hakkında konuşulacaktır.

Operasyon nasıl olacak?

Hastanemizde gerçekleştirilecek operasyonunuz uygulamaya göre sedasyon + genel anestezi ile yapılacaktır. Ortalama süresi 2-2,5 saattir. Meme başı ve süt kanallarının korunmasına özen gösterilerek küçültme işlemi gerçekleştirilir.

Anestezi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Operasyon öncesinde anestezi hekimi tarafından muayeneniz yapılacak ve bilgilendirileceksiniz. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve alkol, sigara gibi anesteziyi etkileyen faktörler doktorunuzun öngördüğü tarih itibari ile kesilmelidir.

Operasyon sonrası süreç nasıldır?

Meme Küçültme Operasyonu çok ağrılı değildir, olur ise verilen ağrı kesicilerle geçecektir. Hastanemizde bir gece kalmanız gerekebilir. İyileşme hızlı olacak ve zamanla izler kaybolacaktır. Operasyondan sonra size özel sütyen giydirilir. Kontroller 3. ve 7’inci günlerde yapılır. 5 – 7 gün sonra sosyal hayata dönülebilir. Size özel verilmiş sütyeni 1 ay kullanmanız gerekir. 2 ay ağır kol hareketleri gerektirecek sporlardan kaçınmak gerekir.

Operasyon sonrası sosyal hayata dönüş süreci

Erken dönemde bir miktar ödem olacaktır, bu durum zamanla düzelecektir. Kullanacağınız size özel sütyen bu duruma yardımcı olacaktır. İlk dönem gergin ve dik görüntü zamanla doğal görünüm halini alacaktır. Sosyal hayat ve iş yaşamınıza 5 – 7 gün içinde dönebilirsiniz. 2 ay sonra meme son halini alacaktır.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]