ERKEK GENİTAL (PENİS) ESTETİĞİ

Gerek doğuştan gerek sonradan olabilen nedenlerle penis görünüm ve boyutunda olan değişimlere yönelik yapılan estetik girişimlerin tümü penis estetiği kapsamına girmektedir. Gerek cinsel yaşamın kalitesinin artırılması gerekse estetik kaygıların giderilmesi açısından son yıllarda erkek hastalarımızın daha sıkça yaptırdıkları ameliyatlar arasındadır.

Penis estetiği ameliyatları ereksiyon problemlerinin giderilmesi için yapılan girişimler olmayıp doğru ellerde yapıldığında penisin ereksiyon problemlerine neden olmazlar.

Penis estetiği operasyonları 3 ana grupta yapılmaktadır:

  1. Penis kalınlaştırma
  2. Penis uzatma
  3. Penis eğriliklerinin düzeltilmesi

Tüm bu operasyonlardan önce hastanın dikkatli bir şekilde şikayetlerinin dinlenmesi ve detaylı bir fizik muayenesi gerekmekte olup hastanın istekleri ile cerrahın yapabileceklerinin örtüştüğünden emin olunduktan sonra ameliyat gerçekleştirilmelidir.

Penis uzatma ve kalınlaştırma ameliyatlarında özellikle penisin normal boyutunun ne olduğu, sağlıklı bir cinsel yaşam için penisin boyutunun ne olması gerektiği hastalarla hekimlerin üzerinde vakit harcaması gereken bir konudur ve bu konu toplumda penis hakkında bilinen çoğu yanlışın düzeltilmesi için oldukça önemlidir.

Penis Kalınlaştırma

Penis estetiği ameliyatları içinde en çok talep edilen konudur. Hastalarımızın şikayeti erişkinliğin başlangıcından beri olabildiği gibi özellikle kilo almaya bağlı penisin ince olarak kalması da olabilir.

Penis kalınlaştırmada en sık kullanılan yöntem yağ enjeksiyonlarıdır. Bu yöntemde vücudun herhangi bir yerinden liposuction ile alınan yağlar penise nakledilmeye hazır hale getirildikten sonra ince kanüller ile penise enjekte edilir. Peniste herhangi bir kesi izi oluşmaz. Uzun dönem sonra penise yağ enjeksiyonu yaptırıldığı başkaları tarafından genelde anlaşılamaz. İşlem operasyonlar içinde yapılan teknik olarak en basit olandır. Gereği kadar yağ penisin gövdesinin içine değil penisin derisi ile gövdesi arasına enjekte edilir. Böylelikle penisin ereksiyon ve idrar yolları ile ilgili kısımları tamamen korunmuş olur. Penisin baş kısmına (glans penis) herhangi bir genişletme işlemi yapılmaz. İşlem sonrası uzun dönemde ne şekil bozukluğu ne de bir ereksiyon problem yaşanmaz. Yağ enjeksiyonu bir hastaya birden fazla kez yapılabilir.

Bu yöntemde bilinmesi gereken en önemli kısım ise penise enjekte edilen yağ miktarının ancak bir kısmının o bölgede yaşayabildiği gerçeğidir. Bu gerçek yağ transferlerinde tüm vücutta geçerlidir. Yani bir alana enjekte ettiğiniz yağın asla tamamı o bölgede tutunup yaşayamaz, ne kadarının yaşadığı ise enjekte edilen yağın miktarı, alanine kanlanması gibi bazı faktörlere bağlıdır. Bu yüzden penise yağ enjeksiyonlarında yağ hücrelerinin penis dokuları içinde yaşama yüzdesi %25-30’u geçmemektedir. Ancak yaşayan kısım ömür boyu orda kalır ve işlem birden fazla kez tekrarlanabildiği için istenilen hacme ulaşılmaya çalışılır. Ayrıca enjekte edilen yağ hücrelerinin peniste özellikle ilk 3 hafta görünümde çok düzenli olmadığı ancak bunun geçici olduğu; bazen enjekte edilen yağ hücrelerinin enfekte olmalarından dolayı boşaltılması gerekip antibiyotikler ile tedaviye alınması gerekebileceği; çok nadiren yağ hücrelerinin aralarında kistik yapılar oluşabileceği ve bununda çok küçük müdahaleler ile giderilebileceği de bilinmelidir. Bu işlemle peniste his kaybı yaşanmamaktadır.

Yapay dolgu maddeleri ile penis genişletilebilmektedir. Ancak bu maddeler ile penisin kalınlaştırılması için gereken miktarın oldukça fazla olacağı ve bunun da oldukça maliyeti artırabileceği ve yapay dolgu maddelerinin de kalıcı olmadığı unutulmamalıdır.

Vücudun herhangi bir yerinden alınan dokuların penisin derisi ile gövdesi arasına yerleştirilmesi ile penis kalınlaştırılabilir. Ancak transfer edilen dokunun penise yerleştirildiği alanda yaşayabilmesi ve bu esnada gelişebilecek komplikasyonlar açısından dikkatle karar verilmesi gereken bir yöntemdir.

Penis Uzatma

Penisin uzatılması işlemleri tamamen cerrahi yöntemlerle olmaktadır. Diğer yöntemlerle penisin uzatılabildiği bilimsel gerçeklerle pek de ispatlanabilecek yöntemler değildir.

En uzun süredir yapılagelen penisin vücuda asıcı bağlarından bir kısmının kesilerek uzatılmaya çalışıldığı yöntemi gerek penisin stabilizasyon problemleri gerekse bağ dokulara kalıcı bir zarar vermemek için genellikle ben tercih etmiyorum.

Genellikle şahsi uygulama tekniğim penisin asıcı bağlarına dokunmaksızın penisin alt kısmında kalp leğen kemiğinin altına doğru devam eden ve ereksiyon esnasında iken cinsel ilişkide kullanılmayan kısmını alttan öne doğru çıkarmak ve penisin üstten vücuda bağlandığı alanine fazla yağ dokularından arındırarak penisin sırt kısmını öne çıkarma tekniğini kullanmaktayım. Bu teknikte gövdemizin alt kısmında yatay ve penisin alt kısmı ile skrotum (testislerin içinde bulunduğu deri torbası) arasında Z şekilde bir iz olmaktadır. Erkek genital alanının kıllı olması yüzünden bu izler hastalar tarafında geç dönemde çok zor fark edilmektedir. Bu yöntem ile penis uzatma genellikle 1 saat sürmekte ve ameliyat sonrası yaklaşık 4-6 hafta cinsel ilişkiye girmemek gerekmektedir. Yaklaşık 10-14 günlük pansuman ve bakım sürecinin olduğu bu operasyon sonası çok nadiren uzatılan dokularda beslenme bozukluğuna bağlı dikiş açılmaları ve yeniden dikiş atmak zorunluluğu doğabilmektedir. Bu ameliyat sonrası his kaybı yaşanmamaktadır.

Penis Eğriliği Düzeltilmesi

Gerek doğuştan bazı hastalıklar, gerek geçirilen travma ve kazalar ile bazı operasyonlar sonrası peniste şekil bozukluğu ve eğrilik gelişebilir.

Böyle durumlarda penisin iç dokuları içinde yapılacak bağ dokularının düzenlemesi şeklinde açılanabilecek bir dizi operasyon ile penis eğrilikleri düzeltilmeye çalışılmaktadır. Nedene göre yapılacak ameliyatın %100 çözüm olamayabileceği işlem sorası ağrılı ereksiyonlar ve cinsel ilişkilerin olabileceği ve tekrarlanacak bir dizi ameliyat serisi geçirilebileceği mutlaka hastalara anlatılmalıdır.

Operasyon Öncesi Yapmanız Gerekenler

Eğer geçirdiğiniz önemli bir hastalık, ameliyat, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa bunu operasyondan önce doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız bu konuyu doktorunuzla konuşup ameliyattan önce ilaç kullanımını sonlandırılmalıdır. Operasyona karar verip randevu aldığınız zaman operasyon yapılacak bölgeye göre size ödem (şişlik) ve morluk olmaması için ilaçlar başlanacaktır. Ameliyat öncesi tahlilleriniz ameliyat olacağınız hastanede yapılacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Genital Estetik Operasyonu yaptırmalı mıyım?

Özgüveninizde eksiklik hissediyorsanız ve görsel problemler yaşıyor iseniz EVET “Genital Estetik Operasyonu” yaptırmalısınız.

Operasyon öncesi nelere dikkat edilmesi gerekir?

Muayeneniz sırasında tüm beklenti ve kaygılarınızı doktorunuz ile paylaşmalısınız. Muayene sırasında genel sağlık durumunuz hakkında size sorulacak bilgilere detaylıca cevap vermeli, geçirdiğiniz hastalık, kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Operasyon nasıl olacak?

Hastanemizde gerçekleştirilecek operasyon, genel anestezi altında gerçekleşir. Operasyonun ortalama süresi 1 1,5 saat arasında değişebilir. İşlemin çeşidine göre 1 – 2 saat içinde taburcu olabilirsiniz yada bir gece hastanede kalmanız gereklidir.

Anestezi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Genital Bölge Operasyonu öncesinde anestezi hekimi tarafından muayeneniz yapılacak ve bilgilendirileceksiniz. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve alkol, sigara gibi anesteziyi etkileyen faktörler doktorunuzun öngördüğü tarih itibari ile kesilmelidir.

Operasyon sonrası sosyal hayata dönüş süreci

Operasyonun ardından sosyal hayata hemen dönersiniz ancak ağır kaldırmak ve bazı spor aktivitelerini yapmak, havuz saunaya girmek ve cinsel ilişkiye girme sürecini doktorunuza danışmalısınız. Kabızlıktan kaçınmalı hijyen kurallarına dikkat etmeniz gereklidir.