ANNE ESTETİĞİ: “Mommy Makeover”

Hamilelik sonrası özellikle meme ve karın bölgelerinde oluşan deformasyonları gidermek için bir çok anneye kombine estetik operasyonlar uygularız. Yakın zamana kadar, kadınlar bu sorunlarını dile getirmezlerdi ve bu durumu “anneliğin gereği” olarak kabul ederlerdi. Oysa ki bu değişiklikler kadınlarda depresyona varabilecek sorunlar yaratmakta ve  bu sorun ailenin diğer bireylerine de yansıyabilmektedir.

Hamilelik süresince anne adayının vücudu bebeğin büyümesine odaklanır.  Bu dönemde kadınlar daha ziyade karın ve kalça bölgelerinden kilo alırlar.  Genel olarak hamilelik sırasında 10-14 kilo kadar alınır. Doğumdan sonra da emzirme, hormonal değişim, annelik stresi, uykusuzluk, vücudun eski diriliğini kaybetmesi gibi nedenlerden dolayı anneler biz estetik cerrahların kapısını daha sık çalarlar.

Her anneye uygulanabilecek tek bir cerrahi çözüm yoktur. Her kadının bedeni anne olma sürecinde farklı reaksiyonlar verdiğinden uyguladığımız operasyonlar farklılık gösterir. Amerika Birleşik Devletlerinde en sık yapılan kombine operasyonlar “mommy makeover” operasyonlarıdır. Anne vücudu revize edilir, bir nevi geriye sarma uygulanır.. Bunları üç ana başlıkta özetleyebiliriz:

Meme formu ve hacminin iyileştirilmesi

Genellikle gebelik sırasında meme bezleri çoğalır ve emzirmeye hazırlanmak için büyürler.  Bu da annenin meme derisinin gerilmesine ve sıklıkla çatlaklar oluşmasına yol açar. Hamilelikten sonra, anne emzirsin ya da emzirmesin, memedeki süt bezleri küçülür. Ama ne yazık ki cilt aynı şekilde kendini geri toplayamaz. Memeler adeta sönerler. Oluşan deri fazlalıkları da sarkma yapar.

Bu tür durumlarda memeye hem büyütme/küçültme hem de dikleştirme işlemini aynı anda yapmak gerekmektedir. Bunun için 5-6 ay sonra emzirme döneminin bitmesi beklenmelidir.

Sönmüş durumdaki memelerde sadece meme derisini çıkararak toparlama işlemi yapmak, istediğimiz sonucu vermeyebilir.  Memeye Hacim kazandırarak dikleşmesi için silikon protezlerden yararlanabiliyoruz. Bazen de meme dokusu yeterli olduğundan sadece bir küçültme/toparlama operasyonu yeterli olabiliyor. Bu operasyonların izleri sadece meme başı etrafında kalır ya da meme katlantısına doğru uzanır.

Meme ameliyatının ardından ikinci kez anne olmaya karar verilirse ameliyatta uygun bir teknikle yapılmışsa ameliyat sonrası anne adayının yine bebeğine süt vermesi mümkündür. Meme başının altındaki süt kanalları korunmuş ve emzirmeye engel bir durum teşkil etmez. Meme operasyonları sonrasında iki hafta boyunca yorucu işlerden, abartılı kol hareketlerinden ve yere eğilmekten kaçınılmalıdır.

Karın kaslarının ayrılması 

Bazı kadınlarda, gebelik sırasında meydana gelen genişlemesine bağlı olarak karın kasları gevşer. Kasların arasındaki bağ dokusu esner ve kaslar ne kadar kasılsa bile karnı sıkılaştırmaz hale gelir. Ne kadar mekik çekerseniz çekin, ne kadar spor yaparsanız yapın, ayrılmış karın  zarınızı cerrahi olmadan gerginleştiremezsiniz.

Karın germe operasyonlarında göbek deliği altındaki sarkmış ve çatlamış deri ve yağ dokusu çıkarılır. Ayrılmış karın kasları birbirine dikişlerle sıkıca yaklaştırılır. İçeriden oluşturulmuş güçlü korse etkisi verilir. İnce bir bel ve sıkı bir karın duvarı elde edilir.  Doğumdan sonraki emzirme döneminde operasyon yapılması uygun değildir.  6 ay – 1 yıl arası beklenmelidir.

Sezaryen operasyonu ile karın germe işlemi aynı anda yapılamaz, yapılmamalıdır. Çünkü hamilelik sırasında genişlemiş rahmin tekrar küçülmesi ve normal boyutlarına ulaşması en az 45 günü alır. Rahim ve karın içi diğer organlar normal boyutlarına gelmeden, hormonal dengeler normale dönmeden karın germe işlemi yapılamaz.  Vücut  hamilelik periyodundaki  ödemlerden kurtulmalıdır.

Karın germe operasyonu sonrasında bir gece hastanede yatan hasta, aynı gün kaldırılıp yürütülür. Yaklaşık 1-2 hafta sonra hafif tempolu günlük yaşamına dönebilir. Operasyondan 1 ay sonra küçük egzersizlere, 6 hafta sonra sınırlı spor aktivitelerine döner. Kilo almamaya dikkat etmek elde edilen güzel karnın korunasına destek olur.

Doğum Sonrası Liposuction 

Karın, bel, kalça, üst bacak iç ve dış tarafı, diz iç kısmı gibi vücudun belli bölgeleri, diyet ve egzersize dirençli, özellikle doğum sonrası yağ birikim bölgeleridir. Bu bölgelerdeki yağlanma egzersize dirençlidir. Bu yağlar lazer lipoliz ile vücuttan uzaklaştırılabilir.  Liposuction operasyonu ile kontur düzenlemesi yapılır.  Doğum sonrasında, karın germe operasyonları ile birlikte uygulanan bir operasyondur. Doğumdan en az 6 ay- 1 yıl sonra rahatlıkla yapılabilir.

Doğum Sonrası Vajina Estetiği

Vajen büyük dudaklarının küçültülmesi, klitoris etrafındaki fazlalık cildin alınması, vajen küçük dudaklarının asimetrisi veya sarkmasının giderilmesi için estetik cerrahi kadınların imdadına yetişmektedir. Karın altındaki vajen üstü “mons pubis” bölgesinin liposuction ile zayıflatılması, liposculpture ile şekillendirilmesi, küçük vajen dudaklarının yağ enjeksiyonu veya diğer dolgu maddeleriyle şekillendirilmesi ve dolgunlaştırılması da mümkündür.

Doğumdan 6 ay sonra gerçekleştirilebilecek tüm bu estetik müdahaleler ve vajinal daraltma operasyonları doğumdan sonra kadınların ruhen rahatlamasını, kendilerine olan  güvenlerini geri kazanmasını sağlayan önemli operasyonlardır.